Káva a zdraví

Ledová káva

Málokterá žena si uvědomuje, že její oblíbená pochoutka ledová káva v sobě obsahuje mnohdy tolik kalorií, co jinak velmi kalorický steak s hranolky. A některé druhy ledových bomb s kofeinem dokonce svým energetickým obsahem předčí i vepřovou pečeni se zelím a knedlíkem. A to už je co říct!
Pomáhá v boji proti Alzheimerově nemoci
Kofein může výrazně pomoci při boji s příznaky Alzheimerovy nemoci. Ukázaly to testy na myších. Starým myším, které měly projevy demence, podali vědci ekvivalent pěti šálků černé kávy denně. Myším se pak vrátila paměť. Zjistili to američtí vědci z Floridského centra výzkumu Alzheimerovy nemoci
Kofein
patří mezi skupiny látek, kterým říkáme léky podporující bdělost. Názory vědců na účinky jsou rozdílné a dělí se zhruba na dva tábory. Jeden považuje kofein za drogu a druhý za psychoaktivní látku, která je při přiměřeném používání prospěšná organismu.
Paradoxem je, že oba tábory mají pravdu. Kofein je droga, na kterou si můžeme lehce navyknout, ale i stimulant, podporující dobrou náladu, zvyšovač pozornosti a reakcí.

Kávový recept

Napěněný Turek

Nabízíme Vám návod na zpestření Vaší ranní kávy. Uvařte si vodu na kávu svým oblíbeným způsobem.

Dostatečné množství mleté kávy v šálku zalijte ne úplně vroucí vodou nadvakrát: První zalití, které je pouze do poloviny šálku má být co nejrychlejší, aby se káva rychle spařila. Vodu lijte z výšky, aby se mletá káva nedržela na hladině ale tak, aby se mletá káva potopila ke dnu šálku.
Počkejte několik okamžiků a potom stálým proudem vody dolijte zbytek tak, aby v šálku zbylo místo na ještě jedno malé dolití.

V tuto chvíli má káva již pěknou pěnu, ale můžete ji ještě zlepšit. Do kávy opatrně vlijte ještě malé množství chladné perlivé vody. Stačí opravdu velmi malé množství. Chladná perlivá voda v horké kávě okamžitě vytvoříá bublavý efekt a vy dostanete krásnou kávu s bublinkovou pěnou.
Samozřejmě na přípravu turka používejte kávu co nejčerstvější, aby pěna byla co nejlepší.

Někteří jazykové říkají, že lít perlivou vodu do kávy je barbarství. Na druhou stranu, zkusit se má všechno.

Mezi nejlepší kávy světa patří:

Kopi Luwak, kde se její cena pohybuje kolem tisíce dolarů za kilogram. Indonésie
chuť: netradiční a nesmírně aromatická

Blue Mountain, Jamajská káva pěstována na plantážích s nadmořskou výškou okolo 2000m
chuť: sytá a delikátní

Kona, pěstována na vulkanické půdě svahů sopky Mauna Loa, Hawai
chuť: měkká s oříškovou příchutí, decentní a bohatá kyselost

Biokáva
Nejenom v zemích západní Evropy jsou biopotraviny středem zájmu, ale získávají si značnou oblibu i v Čechách. Snahou nejrůznějších kampaní ekologických firem je přesvědčit nás, že by se biopotraviny měly stát běžnou součástí našeho života – součástí zdravého životního stylu.

 

 

Navštivte také

Doména www.cafecosmopolit.cz

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 11901 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.cafecosmopolit.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář